Meble - wszystko o meblach i meblarstwie AgdJak działa mikrofalówka?

Jak działa mikrofalówka?

Jak działa mikrofalówka?

Kuchenka mikrofalowa jak wiele, praktycznych urządzeń, została odkryta przypadkiem. Amerykanin Percy Spencer odkrył zjawisko współdziałania wody z falami elektromagnetycznymi kiedy konstruował radar. Dzięki eksperymentom doszedł do wniosku, że pokarm może być podgrzewany za pomocą mikrofal i nazwał swój wynalazek po prostu mikrofalówką.


Urządzenie działa za pomocą fali elektromagnetycznych o długości około 12 cm. Są one odbijane od metalowej konstrukcji w środku mikrofali i siateczce w drzwiczkach. Absorbuje je woda, która znajduje się w żywności i wprawiana jest przez nie w ruch rotacyjny. Drgania są tłumione przez substancje naokoło nich (znajdujące się w pokarmie) i wytworzona temperatura oddawana jest z wody do całego dania.
Efektem końcowym jest więc ciepły posiłek oraz wtórnym- nagrzanie naczynia, na którym leży, więc trzeba uważać wyjmując je z mikrofalówki. Aby danie w całości było ciepłe (fale bowiem trafiają tylko w pewne miejsca, bo odbijają się od ścian), stosowana jest w kuchence obrotowa podstawka lub ruchomy element odbijający fale z różnych miejsc.

Odkrywca działania fal elektromagnetycznych na pokarm, Spencer, wprowadził pierwszą mikrofalówkę na rynek w 1947 roku. Ważyła ona 338 kilogramów oraz miała 165 cm wysokości.
Chłodzona była ona wodą, by nie nastąpiło przegrzanie mechanizmu. Jak w przypadku każdego urządzenia z czasem zaczęła być udoskonalana. Stosowana wcześniej tylko w barach i restauracjach, stała się bardzo przydatnym urządzeniem do domu. Mikrofalówka posiada obecnie tyle funkcji, że służy nie tylko do podgrzewania potraw, ale też odmrażania, gdy zapomnimy na przykład wyjąć z zamrażarki mięso na czas, zastępuje coraz częściej piekarnik czy pomaga w gotowaniu na parze.

Można w niej przyrządzić pizzę czy upiec ciasto już w 11 minut. Do wielu modeli jest dołączana książeczka z przepisami, która zawiera łatwe receptury dań z mikrofalówki. Tak więc z funkcji podgrzewania awansowała ona do rangi piekarnika czy tradycyjnej kuchenki. Ogromna mikrofalówka Spencera stała się podręcznym urządzeniem stojącym niemal w każdej kuchni.  

Dodaj komentarz


Zobacz inne publikacje o meblach

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Polecam firme stalgast - sprzedają profesjonane szafy...
Na rynku mamy obecnie bardzo szeroki wybór piekarników. Są...
Na uwagę zasługują nie tylko walory wizualne prezentowanych...
Meble klasyczne są ponadczasowe. Moda na nie nie przemija,...
Na rynku mamy obecnie bardzo szeroki wybór piekarników. Są...
Kernau stworzono, aby zaoferować klientom najwyższej...