Jak wybrać stół do mieszkania

Solidny stół to podstawa każdego mieszkania. Trudno wyobrazić sobie jego brak, niezależnie od tego, czy dom zamieszkuje duża rodzina, czy jedynie dwójka partnerów. Mebel ten służy do spożywania posiłków, celebracji wyjątkowych chwil i nie tylko. Czym kierować się przy zakupie stołu do mieszkania?


Jakie wymiary powinien mieć stół?

Przyjmuje się, że każda osoba zasiadająca przy stole potrzebuje około 60 cm długości i 40 cm szerokości przestrzeni dla siebie. Oprócz tego na środku stołu nie powinno zabraknąć dodatkowej przestrzeni, na której będzie można ułożyć dzbanek z sokiem czy sałatki. Podczas wyboru stołu należy więc uwzględnić ilość przestrzeni dla domowników i dodać do tego co najmniej dwa dodatkowe miejsca, dzięki którym będziemy mogli zaprosić do domu gości. Dla przykładu, stół do mieszkania dwuosobowego powinien mieć minimum 120 cm długości i 90 cm szerokości, aby zapewnić swobodę użytkowania.









Jaki kształt stołu będzie najlepszy?

Sklepy meblowe oferują najczęściej cztery rodzaje stołów: prostokątne, okrągłe, owalne i kwadratowe. Każdy z nich ma swoje zalety, jednak nie ma uniwersalnego rozwiązania, które pasowałoby do każdego wnętrza. Na ogół stoły prostokątne są bardziej ustawne, ponieważ powierzchnia ich blatów pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń. Jeśli wśród domowników znajdują się małe dzieci, lepszym rozwiązaniem mogą być stoły owalne. Brak ostrych kantów i zaokrąglone krawędzie mogą uchronić od niebezpiecznych wypadków. Stoły okrągłe są rozwiązaniem dobrym dla osób lubiących towarzystwo gości. Można swobodnie przy nich prowadzić konwersację, nawet jeśli zasiada przy nim duża liczba osób. Tego typu stoły, podobnie jak kwadratowe są nieco kłopotliwe, ze względu na brak dużej swobody w ustawieniu. Pomieszczenie musi być zarówno długie, jak i szerokie. Dodatkowo stoły te najlepiej prezentują się pośrodku pomieszczenia.

Jaki stół do małego mieszkania?

Mały metraż stanowi często duże ograniczenie w wyborze mebli, szczególnie tak dużych jak stół. Na szczęście na rynku jest dostępnych obecnie wiele rozwiązań, które pozwolą w sprytny i funkcjonalny sposób zaaranżować nawet niewielkie pomieszczenie. W tym przypadku najlepszy będzie stół rozkładany. Jeśli w mieszkaniu żyje dwóch domowników, nie potrzebują oni na co dzień stołu dla czterech osób. Niewielki stolik o skromnych wymiarach wystarczy w tym przypadku całkowicie. Jeśli natomiast w mieszkaniu pojawią się goście, blat będzie można w dowolnym momencie zwiększyć zyskując miejsce dla dodatkowych osób. Tym samym na co dzień będzie można oszczędzić przestrzeń, nie martwiąc się jednocześnie o to, jak ugościć odwiedzających.

Gdzie umieścić stół?

Osoby, które posiadają jadalnie lub inne miejsce wyznaczone w celu spożywania posiłków, mogą umieścić stół w centrum pomieszczenia, jeśli pozwala na to przestrzeń. Dzięki temu podkreślimy rolę wnętrza i stworzymy aranżację zachęcającą do zajęcia miejsca przy stole i cieszenia się posiłkiem oraz towarzystwem bliskich. W przypadku, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce, stół można ustawić przy ścianie, najlepiej krótszym bokiem. Jeśli jednak będziemy chcieli wykorzystać dodatkowe miejsce, będziemy musieli liczyć się z tym, że stół trzeba będzie odsuwać. Jeśli stół umieszczamy w pobliżu ścian, to pamiętajmy aby zachować odpowiednia odległość, która pozwoli osobom siedzącym przy stole swobodnie odsuwać krzesła. Odstęp powinien wynosić przynajmniej 80 cm.