W jaki sposób prawidłowo wietrzyć pomieszczenia?

W każdym domu i mieszkaniu niezbędna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. To bardzo ważne zwłaszcza, kiedy w obiekcie zamontowana jest stolarka okienna o bardzo dużej szczelności. Regularne wietrzenie pomieszczeń w domu i mieszkaniu ma olbrzymi wpływ na komfort dla lokatorów, to też bardzo ważne dla zdrowia. W odpowiednio przewietrzonym mieszkaniu łatwiej jest się skoncentrować i zrelaksować. Ponadto regularne wietrzenie w dużym stopniu zapobiega też powstawaniu w pomieszczeniach pleśni lub grzybów.


Oferowana dzisiaj stolarka okienna energooszczędna cechuje się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną – to oczywiście jest zaletą, ponieważ okna powinny odpowiednio zatrzymywać ciepło we wnętrzu, a zwłaszcza zimą, kiedy to na ogrzewanie wydajemy sporo pieniędzy. Jeżeli korzystamy na przykład z ekskluzywnych okien energooszczędnych Grupy Solo to mamy gwarancję ich doskonałych właściwości izolacyjnych. Jednak nigdy nie zapominajmy, że każde pomieszczenie ze stolarką okienną doskonale izolującą ciepło wymaga regularnego wietrzenia.

Generalnie najlepszym sposobem na przewietrzenie pomieszczenia jest jego pełne otwarcie na kilka minut. Dzięki temu powietrze w pomieszczeni wymieni się. Po chwili okna zamykamy. Jest to rozwiązanie, które można z powodzeniem stosować również w zimie. Często jednak zdarza się tak, że z powodu złej pogody, bardzo niskich temperatur albo ryzyka przeciągu takie solidne otworzenie okna nie jest możliwe. Wtedy skorzystać należy z wentylacji w skali mikro. Jest to nic innego jak popularne rozszczelnienie okna. Wszystkie nowoczesne profile okienne umożliwiają taką mikrowentylację. Okna dostępne w ofercie Solo z powodzeniem można rozszczelnić zapewniając w ten sposób ciągłą wentylację dla pomieszczenia i napływ do niego świeżego powietrza.

Jak często należy wietrzyć pomieszczenia? Jeżeli wietrzymy wnętrza poprzez szerokie otworzenie okna to optymalnym rozwiązaniem będzie wietrzenie dwa razy w ciągu dnia. I tak na przykład w przypadku sypialni najlepiej wietrzyć pomieszczenie rano, kiedy już wstaniemy z łóżka oraz na chwilę przed snem. Jeżeli natomiast wietrzymy pomieszczenia poprzez rozszczelnienie to można je z powodzeniem uchylić na kilka godzin – w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. Mamy wtedy zapewnioną stałą ale niewielką wymianę powietrza.