Piekarnik w zabudowie

Piekarnik w zabudowie jest bardzo modną opcją. Można go umieścić w bloku szafki na dowolnej wysokości. Ułatwia to jego użytkowanie i kontrolowanie potraw na każdym etapie ich pieczenia. Piekarniki do zabudowy stosowne są zwłaszcza, gdy płyta grzewcza nie musi być zintegrowana z urządzeniem, choć mogą one znajdować się także bezpośrednio pod nią. Zabudować można wiele ich typów.

 


Najczęściej do zabudowy używa się piekarników elektrycznych, choć zdarzają się również te gazowe. Mogą one być podłączone do gazu z sieci lub zamontowana do nich butla gazowa. To drugie rozwiązanie sprawdza się w momencie, gdy nie ma możliwości podłączenia go w wybranym miejscu do gazu usieciowanego. Niektóre modele piekarnika nie posiadają zaś dodatkowych dyszy do zamontowania butli gazowej. Jest również mniejszy wybór piekarników gazowych do zabudowy. 
Jednak najczęściej wybiera się te elektryczne. Są one bezpieczniejsze w użyciu jeśli umieszcza się je pośród mebli. Jest ich kilka typów- standardowe (o wymiarach 60x60x60 cm rozprowadzające powietrze wewnątrz komory) oraz kompaktowe (w mniejszych rozmiarach i dzielące się na tradycyjne, parowe, a także z funkcją mikrofali). 
Posiadają one również bardzo wiele funkcji, nie tylko ze względu na tryb pracy, ale też zabezpieczenia przed nagrzewaniem czy oparzeniem. Sposoby ich zabudowy dzielimy na te pod blatem, w słupku czy na ścianie. Piekarniki zamontowane pod blatem i w słupku są najpopularniejsze i spotykane w wielu kuchniach. 
Zainstalowanie urządzenia na ścianie wyróżnia się natomiast zastosowaniem w jego środku windy. Opuszcza ona spód piekarnika na wybraną wysokość. Dzięki temu użytkownik ma dostęp do potrawy bez wyciągania jej z wnętrza piekarnika. Aby ułatwić jeszcze bardziej użytkowanie piekarnika w zabudowie można wybrać taki z drzwiczkami otwieranymi nie do dołu, ale na bok oraz zadbać, by w jego wnętrzu były prowadnice teleskopowe. Zapewnią one wysuwanie się blachy lub kraty na zasadzie szuflady, więc nie potrzebne jest przytrzymywanie ich, co nieraz powoduje oparzenia.