Kuchnie jasne i kuchnie ciemne

Kolor mebli kuchennych, jak i aranżacja całego pomieszczenia powinny być ze sobą harmonijnie połączone. Z pewnością wybór kolorystyki aranżacji zależny jest od tego jak dużym pomieszczeniem dysponujemy. Z reguły do kuchni małych nie wybiera się kolorów ciemnych, gdyż mogłyby one przytłoczyć i tak niewielką kuchnię i optycznie jeszcze bardziej ją pomniejszyć.


Zestawy mogą stanowić ciekawy kontrast w kuchniach średnich i dużych do jasnej kolorystyki ścian. Niektóre osoby myślą, że biel nie jest kolorem praktycznym w kuchni, twierdzą, że na takich meblach widoczne są zabrudzenia.
Czy tak jest w rzeczywistości? Zdecydowanie niekoniecznie. Biały fronty nie brudzą się bardziej niż inne, a jeśli widać na nich brud, osady i kurz - mamy możliwość od razu je usunąć i tym samym zadbać o maksymalną estetykę wnętrza. Jasna kuchnia urządzona może być zarówno w myśl nowoczesności, jak i klasyki.
Kojarzy się z niekwestionowaną harmonią, spójnością, higieną. Kuchnia ciemna natomiast jest pomieszczeniem z charakterem. Prezentuje się równie elegancko, ale ważne jest, aby ciemnym zabarwieniem nie przytłoczyć wnętrza. Przy ciemnych meblach warto postawić na dodatki w innym odcieniu.