Płyty meblowe laminowane i wiórowe

Płyty meblowe jak sama nazwa wskazuje maja związek z meblami. Jak wiadomo to sprzętu użytkowe przeznaczone do wyposażenia wnętrz mieszkalnych i publicznych. Płyty meblowe używane do produkcji mebli mają  sprawić, że uzyskają one funkcje np. według sposobu użytkowania: do pracy oraz spożywania posiłków, do wypoczynku, do siedzenia, do przechowywania przedmiotów oraz wielofunkcyjne.Według miejsca użytkowania np.: sklepowe, restauracyjne, biurowe, mieszkaniowe, szkolne, hotelowe itd.
najczęściej przeważanym w konstrukcji materiałem jest drewno, z którego robione są płyty meblowe, wśród których rozróżniamy:
-wiórowe,
-laminowane,
Płyty meblowe laminowane najczęściej wykonane są na bazie płyty wiórowej lub MDF. Może być jednostronnie lub dwustronnie pokryta żywicami. Proces laminowania polega na zaprasowaniu filmu dekoracyjnego na płytę.
Płyty meblowe wiórowe są trójwarstwowym tworzywem drzewnym i powstają w wyniku sprasowania wiórów w wysokiej temperaturze i wysokiego ciśnienia. Warstwa wewnętrzna płyty zbudowana jest z wiórów nieco grubszych. Dzięki temu powstała płyta jest bardzo wytrzymała.
Ten rodzaj płyty jest podstawowym materiałem przeznaczonym do produkcji mebli np. na blaty kuchenne. Płyty meblowe stosowane przez producentów mebli maja wiele zalet z najważniejszych należy wymienić: odporność na ścieranie i zarysowania i wysokie temperatury.