Kantówka drzwiowa klejona - zalety

Kantówka drzwiowa klejona to półfabrykat stosowany do produkcji ram drzwi. Są lepszym materiałem niż lite drewno, ponieważ są odporne na szkodliwe działanie wilgoci. Można więc stosować je nawet w przypadku drzwi zewnętrznych lub łazienkowych. Obecnie większość produkcji kantówki drzwiowej odbywa się przy zastosowaniu właśnie tego materiału, także z uwagi na łatwość jego obróbki.


Wyższość kantówki drzwiowej klejonej nad litym drewnem

Dla większości niewtajemniczonych osób, najlepszym komponentem wykorzystywanym w stolarce wydaje się lite drewno. Materiał ten sprawdza się co prawda w produkcji mebli - meble Rzeszów, jednak jeśli chodzi o wykonanie kantówki okiennej lub drzwiowej, zdecydowanie lepszym wyborem jest drewno klejone. Pozbawione jest ono typowych wad drewna litego, czyli przede wszystkim podatności na wchłanianie wilgoci.
Niektórzy z nas mogą pamiętać jeszcze czasy, gdy do produkcji kantówek stosowane było właśnie drewno w naturalnej postaci. Wady widoczne były najbardziej w przypadku drzwi zewnętrznych, które łatwo ulegały wypaczeniu, a zimą uciekało przez nie ciepło. To wszystko ma związek z wilgotnością, która z łatwością wnika w pory drewna, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone. Inaczej jest w przypadku kantówek drzwiowych wykonywanych z klejonki. Posiadają ona wiele warstw spajanych przy pomocy wodoodpornych klejów, które podnoszą odporność na pękanie i paczenie.

Z czego produkuje się kantówkę drzwiową?

W Polsce najpopularniejsze są kantówki drzwiowe, do produkcji których wykorzystywana jest klejonka sosnowa. Spotykane są również półfabrykaty z drewna modrzewiowego lub eukaliptusowego. Z klejonki mogą powstawać nie tylko kantówki o standardowych rozmiar. Niektórzy producenci wykonują również profile francuskie, brytyjskie, włoskie czy skandynawskie. Warto szukać na rynku wyrobów z drewna certyfikowanego FSC, które są wytwarzane w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.