Masywne parkiety

Wśród gatunków podłóg jakie znajdują się dzisiaj na rynku szczególnie powszechnym typem są parkiety masywne. Ich określenie wzięte zostało nieprzypadkowo bowiem jak się okazuje w skład tych podłóg wchodzą grube i szerokie deski wystrugane z litego drewna. W konsekwencji tego nie ma problemu z tym, żeby parkiet taki rozłożyć szybko i w miarę sprawnie. Trudniej jednakże zrobić to w sposób w pełni precyzyjny, by klepki nie odstawały oraz by po powierzchni można było poruszać się całkowicie komfortowo.


W związku z tym warto stwierdzić, że wybór podłogi musi być ściśle uzależniony od jakości drewna. Im lepszy surowiec z którego zdecydujemy się skorzystać do wykonania naszego parkietu, tym o wiele dłużej nasza podłoga będzie w stanie nam służyć. Klepki jakimi wykłada się powierzchnię posiadają dzisiaj grubość odpowiednio 22,19, 17,16.15,14,11, 10 oraz 8 mm. W zależności od tych parametrów parkiety są albo bardzo trwałe i przy okazji wygodne, albo nieco mniej komfortowe w użytkowaniu ale za to tańsze pod względem robocizny.

 

W podłogach liczy się przede wszystkim sposób ułożenia desek. Z jednej strony mogą być to klepki bardzo ściśle przylegające do podłoża, powierzchnie podgrzewane, łączone z kamieniem bądź płytkami lub wyłącznie wykonane z drewna. W konsekwencji tego więc rozmaite są walory poszczególnych podłóg a także sposób ich pielęgnacji. W związku z tym więc w przypadku parkietów wyłącznie drewnianych konieczne okazuje się zastosowanie określonych preparatów pielęgnacyjnych, ściśle dostosowanych właśnie do drewna.