Meble nowoczesne a meble klasyczne - jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Na etapie urządzania domu lub mieszkania bardzo dużą uwagę przykładamy do wyboru odpowiednich mebli. To w końcu one w głównej mierze decydują o tym, jak będzie wyglądać dane wnętrze, czy będzie przytulne i estetyczne. Oferta sklepów meblowych jest obecnie niezwykle szeroka i możemy wśród niej odnaleźć meble różnego gatunku. Najczęściej jednak decydujemy się na wybór mebli w nowoczesnym stylu lub klasycznym. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami? Czym się charakteryzują i na które warto się zdecydować?


Meble klasyczne

Klasyczne meble pasują niemal do każdego wnętrza i posiadają wiele zalet. Potrafią one dodać aranżacji eleganckiego charakteru i sprawiają, ze wystrój prezentuje się ponadczasowo i bardzo gustownie.
Meble klasyczne wykonuje się zwykle z drewna, np. dębu, sosny, jesionu, ale także innych gatunków. Taki materiał zawsze prezentuje się szlachetnie, a ponadto nadaje meblom trwałości i solidności. Niektóre elementy wśród mebli klasycznych mogą być również wykonane ze szkła lub metalu. Oba te surowce prezentują się bardzo elegancko i znakomicie wyglądają łączone z drewnem. Klasyczne meble często posiadają masywną formę, dzięki czemu sam ich wygląd świadczy o solidności.
Dodatkowo, dzięki wysokiej jakości materiałom użytym do produkcji mogą przez długi czas służyć ich użytkownikom. Dla mebli klasycznych charakterystyczne są również smukłe linie, wyważone proporcje i brak nowoczesnych detali. Bardzo często posiadają natomiast frezowane fronty, ozdobne cokoły, czy kunsztownie dekorowane elementy.
Drewno jest pozostawiane najczęściej w formie surowej lub lakierowanej. Bardzo rzadko meble tego typu są malowane farbą, za wyjątkiem beli.
Wybierając klasyczne meble, szczególnie warto zwróci uwagę na przeszklone witryny, w których można umieścić pamiątki rodzinne czy gustowną porcelanę. Jeśli dysponujemy jadalnią warto pomyśleć także o kredensie. W centralnej części tego pomieszczenia warto umieścić również duży stół, najlepiej taki z rzeźbionymi nogami i drewniane krzesła do kompletu. W salonie natomiast nie powinno zabraknąć szafki RTV, ponieważ w klasycznie urządzonych wnętrzach raczej nie wiesza się telewizorów na ścianie.


Meble nowoczesne

Nowoczesny styl to przede wszystkim minimalizm. Meble tego typu nie posiadają zdobień w postaci giętych nóg czy dekoracyjnych ornamentów. Linie mebli są zazwyczaj proste, a kształty również są nieskomplikowane. Wśród mebli klasycznych dominują ciepłe odcienie drewna, natomiast w nowoczesnych stosuje się najczęściej biel, jasny beż i szarości. Zamiast masywnych konstrukcji stawia się na lekkość i prostotę, dlatego we wnętrzach nowoczesnych nie wykorzystuje się dużych i przytłaczających brył.
We współczesnych konstrukcjach również wykorzystuje się drewno, a także jego zamienniki, na przykład w postaci płyt MDF. Znacznie częściej maluje się meble farbami lub wykańcza okleiną. Dzięki temu posiadają one gładkie fronty, które mogą być matowe lub o wysokim połysku. Wiele mebli zawiera również elementy wykonane z niklu, chromu, stali nierdzewnej czy ceramiki. Często można zakupić również meble z podświetleniem LED, które jest prostą, a przy tym bardzo efektowną dekoracją.
Poszczególne meble w znaczny sposób różnią się od siebie, jednak zarówno jedne jak i drugie posiadają wiele zalet. Wybór odpowiedniego rodzaju będzie więc zależał wyłącznie od indywidualnych potrzeb użytkowników.