Czarne meble i akcesoria - dla kogo będą dobrym wyborem?

W ostatnich sezonach coraz popularniejsze stały się meble i dodatki w ciemnych kolorach. Wybierane są niemal do każdego typu pomieszczeń - sypialni, salonu, przedpokoju, a nawet do kuchni. Kiedy wyposażenie w tym kolorze będzie dobrym rozwiązaniem, a kiedy lepiej go unikać?


Moda na czarne meble
Jeszcze do niedawna prawdziwą furorę robiły meble w odcieniach bieli. Jasne wnętrza stały się niezwykle popularne za sprawą stylu skandynawskiego. Doceniona została nie tylko estetyka, ale również funkcjonalność pomieszczeń zaaranżowanych w tej stylistyce. Biały kolor jest bowiem uniwersalny, a do tego optycznie jest w stanie powiększyć wnętrze. Mimo że obecnie pomieszczenia w stylu skandynawskim wciąż są bardzo popularne, to jednak eksperci zauważyli, że coraz więcej osób stawia na ciemne wyposażenie wnętrz. Meble w czarnych kolorach są chętnie wybierane i łączone z innymi barwami, pozwalając dodać wnętrzom elegancji i nowoczesnego charakteru. Czerń jest również bardzo uniwersalna, dlatego można ją łączyć także z innymi odcieniami. W przeciwieństwie do białego koloru, nie łagodzi jednak wystroju, lecz podkreśla go i uwypukla wszystkie najważniejsze cechy wnętrza. Można więc wysunąć stwierdzenie, że czerń jest kolorem dla osób odważnych, lubiących nowoczesność i elegancję.

Jak zestawiać czarne meble?
Decydując się na zakup czarnych mebli do mieszkania, należy zwrócić uwagę na to, aby pozostała część aranżacji harmonijnie komponowała się ze sobą. Reszta wyposażenia powinna być w stonowanych odcieniach, a we wnętrzu nie powinno znajdować się zbyt dużo kolorów. Dzięki temu efekt nie będzie zbyt chaotyczny. Czarne meble można łączyć w niemal dowolny sposób. Jeśli zestawimy je z bielą stworzymy bardzo eleganckie i nowoczesne wnętrze. Uzupełniając je o czerwone detale, zadbamy o kontrast, dzięki któremu pomieszczenie będzie wyraziste i pełne charakteru. Meble w czarnym kolorze znakomicie współgrają również z elementami z drewna. Jeśli postawimy na ciemne tapicerki i ciepły odcień naturalnego drewna, wnętrze stanie się bardzo przytulne. Duże pole do popisu możemy mieć również w przypadku aranżacji industrialnych, gdzie czarne meble i dodatki również będą strzałem w dziesiątkę.

Kiedy lepiej zrezygnować z mebli w kolorze czarnym?
Pamiętajmy, że czarne meble pomimo swojego eleganckiego uroku pomniejszają optycznie przestrzeń, więc w mieszkaniach o małym metrażu lepszym wyborem będą niewielkie dodatki w tym kolorze. Czarne meble świetnie za to sprawdzą się w przestronnych i dużych pomieszczeniach. Nie zaleca się mimo wszystko przesadzać z liczbą mebli w czarnych odcieniach. Jeśli zdecydujemy się na przykład na czarną meblościankę do salonu, zestaw wypoczynkowy niech będzie wykończony w jaśniejszych barwach. Dzięki temu pomieszczenie będzie klimatyczne, ale nie zbyt mroczne i zaciemnione.