Czy warto inwestować w meble z drewna?

Drewniane meble przez wiele lat nie wyszły z mody i mimo wykorzystywania do produkcji szerokiej gamy innych surowców, drewno wciąż cieszy się ogromną popularnością. Czy warto je wybrać? A może lepszym rozwiązaniem będą meble z płyty MDF?


Meble z drewna na przestrzeni wieków
Drewno jest stosowane do produkcji mebli od niepamiętnych czasów. Już starożytne cywilizacje znały metody obróbki drewna, które było wykorzystywane jako materiał meblowy. Na rysunkach sprzed 3000 lat p.n.e. odkrytych przez archeologów można zauważyć stoły, krzesła i łóżka. Niektórzy badacze twierdzą, że jeszcze przed tym okresem ludzkość korzystała z naturalnych pni drzew i konarów, tworząc z nich prowizoryczne meble. Rozwój technologii i i nauki sprawił, że wraz z czasem meble z drewna zaczęły stawać się coraz bardziej wyszukane i dopracowane. Przez wiele wieków tego typu wyposażenie było stosowane w domach, aż do teraz. Na przełomie XX i XXI wieku zaczęto coraz częściej zastępować drewno tańszymi materiałami drewnopochodnymi i plastikiem. Wiele osób wciąż jest jednak zdania, że nic nie może zastąpić naturalnego drewna, dlatego surowiec ten jest wciąż obecny w naszych wnętrzach.

Meble drewniane czy z płyty MDF?
Warto na wstępie zaznaczyć, że każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Do największych plusów mebli z płyty MDF można zaliczyć cenę. Jest w większości przypadków (choć nie zawsze) niższa niż mebli z drewna. Wyroby te nie wymagają również konserwacji i bardzo uważnej pielęgnacji, a na pierwszy rzut oka wyglądem nie różnią się od droższego wyposażenia. Osoby, które miały jednak wcześniej do czynienia z meblami drewnianymi mogą łatwo wyłapać charakterystyczne detale. Drewniane meble, jeśli są systematycznie pielęgnowane i odpowiednio konserwowane, wyróżniają się także większą trwałością, odpornością na uszkodzenia i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Ich wartość wraz z czasem również nie maleje znacząco, co można zauważyć na aukcjach z antykami. Istnieje wiec duża szansa, że po kilku lub kilkunastu latach uda nam się odsprzedać wyposażenie w korzystnej cenie.

Czy warto kupić meble z drewna?
Meble z drewna są powszechnie uznawane za szlachetne i ponadczasowe, dlatego zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Musimy jednak pamiętać, że wymagają odpowiedniego dbania o nie. Ne możemy stosować wody, ponieważ surowiec ten jej nie lubi. Potrzebne będą odpowiednie środki i akcesoria myjące. Należy również pamiętać o konserwacji i impregnowaniu mebli. Dzięki temu będą mogły przetrwać naprawdę długo i służyć tak samo doskonale jak tuż po zakupie.