Jak dbać o łóżko drewniane?

Łóżka drewniane niewątpliwie wyróżniają się elegancją, naturalnym pięknem i wyjątkowym charakterem. Można się cieszyć ich użytkowaniem przez wiele lat, należy jednak pamiętać o ich prawidłowym czyszczeniu oraz systematycznym pielęgnowaniu i konserwowaniu. Te zabiegi nie zajmą Państwu dużo czasu, a z pewnością się opłacą i przełożą na zachowanie estetycznego wyglądu łóżka z litego drewna. Z biegiem lat nie straci ono na swej urodzie i szlachetności. Jeśli pragną Państwo zachować długie życie posiadanego łóżka drewnianego, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami jego prawidłowego użytkowania, czyszczenia i konserwowania, którym poświęciliśmy niniejszy artykuł.


Jak prawidłowo użytkować łóżko drewniane?

Każde łóżko drewniane powinno zawierać dołączoną do kompletu instrukcję od producenta odnośnie właściwego z niego korzystania, możliwych sposobów czyszczenia oraz częstotliwości i metod konserwacji. Zawsze zalecamy za nią podążać i nie sugerować się wątpliwymi sposobami znalezionymi na licznych forach internetowych. Istnieje ryzyko natrafienia na metodę w najlepszym wypadku nieskuteczną, a w najgorszym - szkodliwą dla posiadanego mebla. Jeśli są właśnie Państwo dumnymi posiadaczami łóżka drewnianego, należy pamiętać o stworzeniu odpowiednich dla niego warunków. Ten naturalny surowiec nie lubi nadmiaru ciepła ani zimna, dlatego meble z niego wykonane najlepiej odnajdują się w temperaturze oscylującej pomiędzy 15 a 30 stopniami Celsjusza. Rekomendowane jest również zachowanie odpowiedniej odległości od grzejników, kominków, itp., a w razie posiadania ogrzewania podłogowego warto zakupić przeznaczone do tego celu nakładki filcowe i ustawić na nich łóżko z litego drewna. W przypadku posiadania tego rodzaju mebla istotnym parametrem jest również wilgotność powietrza, która nie powinna być za mała (drewno w suchym powietrzu może popękać) ani za duża (drewno może w tym wypadku pleśnieć). Wilgotność powietrza powinna wynosić 45-70%, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo drewna.

W jaki sposób czyścić łóżko drewniane?

Drewno nie lubi wody - o tej kwestii należy pamiętać również podczas czyszczenia mebli wykonanych z tego naturalnego surowca. Aby zadbać o bezpieczeństwo i długie życie łóżka drewnianego, warto regularnie ścierać osadzający się na nim kurz przy użyciu czystej i miękkiej ścierki, która będzie jedynie lekko zwilżona. Doskonale się tutaj sprawdzą ściereczki z mikrofibry. W przypadku większych zabrudzeń można zakupić delikatny środek czyszczący przeznaczony do powierzchni drewnianych (odpowiednio: woskowanych, lakierowanych bądź olejowanych). Przymierzając się do zastosowania zakupionego preparatu, należy nanieść jego niewielką ilość bezpośrednio na ściereczkę i przetrzeć odpowiednie elementy łóżka drewnianego.

Jak wygląda konserwacja łóżka drewnianego?

Systematycznie wykonywana konserwacja łóżka drewnianego decyduje o długim życiu tego mebla. W przypadku powierzchni drewnianych woskowanych i olejowanych zbiegi konserwacyjne należy wykonywać dwa razy do roku. Ich realizacja przebiega szybko i sprawnie, nie wymagając jednocześnie od użytkowników łóżek drewnianych specjalistycznych umiejętności w tym zakresie. Najpierw należy dokładnie oczyścić i wytrzeć z kurzu drewno, a potem wystarczy nanieść na szmatkę wosk pszczeli w płynie i natrzeć nim drewnianą powierzchnię mebla. Wosk dedykowany meblom drewnianym można bez problemu kupić w większości marketów budowlanych, nie powinni mieć więc Państwo kłopotów z jego dostaniem. Pielęgnacja i konserwacja łóżek drewnianych nie wymagają mnóstwa poświęconego czasu i energii, a jedynie systematyczności i rozważności w działaniu. Podjęte wysiłki z pewnością się jednak opłacą, przekładając się na długie życie łóżka z litego drewna i jego estetyczny wygląd utrzymujący się przez wiele lat.