Jak wybrać łóżko do pokoju dziecięcego?

Każdy rodzic, który chociaż raz planował urządzenie pokoju dziecka wie, że najtrudniejszym wyborem jest zakup odpowiedniego łóżka. Tak, jak sami szukamy wygodnych i zapewniających zdrowy sen łóżek, tak też tymi cechami powinno się charakteryzować łóżko, w którym śpi dziecko. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert sklepów meblowych? Co powinno nas przekonać do zakupu wybranego łóżka do pokoju dziecięcego?


niełatwy wybór

Łóżko to dość specyficzny mebel. Korzystamy z niego przeważnie wtedy, kiedy idziemy spać. Zatem jego głównym zadaniem jest zapewnienie nam wygodnej pozycji oraz komfortu w trakcie wielogodzinnego użytkowania. W przypadku łóżka dla dziecka nie bez znaczenia jest estetyka - maluchy zawsze chcą mieć ubrania czy zabawki wyróżniające się kolorami, wzorami lub nadrukami z bohaterami ulubionych bajek. Podobnie jest oczywiście z łóżkami. Kiedy zdecydujesz się zaangażować dziecko w wybór łóżka, z pewnością malec wskaże takie, które podoba mu się wizualnie. Jednak, jak to często bywa, wygląd to nie wszystko.

Łóżko - najważniejszy mebel w pokoju dziecka

Jako, że dzieci rosną bardzo szybko, potrzebują odpowiedniej diety oraz jakościowego wypoczynku. Zdrowy, odpowiedniej długości oraz komfortowy sen to czas regeneracji organizmu oraz moment na zebranie sił do nauki oraz zabawy w dniu następnym. Aby dziecko mogło naprawdę wypocząć, musi mieć dobre łóżko. No właśnie - dobre czyli jakie? Wszyscy wiemy, że dzieci są w stanie bawić się wszędzie i o każdej porze. Również w łóżku. Dlatego też koniecznością jest zakup łóżka naprawdę solidnego, wykonanego z najlepszych materiałów. Wytrzymałe łóżko dobrze zniesie wszelkie zabawy, kontakt z wilgocią czy możliwość zarysowania. Co więcej, łóżko to mebel, który może być wyposażony w dodatkowe szuflady i schowki, co ułatwi przechowywanie nie tyle pościeli, co zabawek, książeczek, kolorowanek czy nawet ubranek. Jednak to, jakie łóżko będzie odpowiednie dla konkretnego malucha, uwarunkowane jest przede wszystkim wiekiem dziecka.

Łóżeczko dla dziecka w wieku do dwóch lat

Maluch w tym wieku przesypia sporo czasu w ciągu doby. Ponadto, dziecko robi się samodzielne oraz mobilne. W tym przypadku warto wybrać łóżko całkowicie bezpieczne, z którego maluch nie wypadnie i będzie mógł stawiać pierwsze kroki. Idealnym rozwiązaniem jest łóżko z barierkami, które można samodzielnie montować i demontować. Zwróć uwagę, czy mebel nie posiada ostrych krawędzi, oraz nie jest pokryte szkodliwymi farbami lub środkami chemicznymi (tanie łóżka niewiadomego pochodzenia mogą takie być). Przed zakupem sprawdź także, czy wybrane łóżeczko posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka bądź innych organizacji zajmujących się oceną produktów przeznaczonych dla najmłodszych.

Łóżko dla czterolatka

Wraz ze wzrostem dziecka, urosnąć powinno także łóżko. Dziecku w wieku do czterech lat wystarczy mebel o standardowym wymiarze 80x160 cm. Zwróć jednak uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest mebel. Dzieci to małe wulkany energii, dlatego też warto wybrać naprawdę solidne łóżko z drewna lub dobrej jakości płyty laminowanej, które przetrwają skakanie, zabawy oraz uderzenia twardych zabawek. Nie przejmuj się, kiedy dziecko oklei łóżko nalepkami z ulubionymi bohaterami - niech rozwija swoją kreatywność i niech stworzy swoje własne, niepowtarzalne łóżko.

Łóżko dla sześciolatka i starszego dziecka

Wraz z rozwojem oraz koniecznością chodzenia do szkoły, łóżko przestaje pełnić jedynie rolę posłania oraz miejsca do zabawy. Teraz to także miejsce czytania, a niekiedy nawet odrabiania lekcji. Kiedy dziecko zaczyna więcej czasu spędzać na czytaniu, dobrze jest zadbać o łóżko z zagłówkiem lub ramą, które zapewnia wygodną pozycję. Dzięki temu maluch będzie mniej narażony na wady postawy czy kłopoty ze snem. Bez względu na to, w jakim wieku jest Twoje dziecko, odpowiednie łóżko to podstawa. Ten niepozorny mebel ma kolosalny wpływ na zdrowie dziecka i zapewnia mu odpowiednią ilość wypoczynku na dobę. Pamiętaj - nie wszystko złoto, co się świeci. Wygląd to nie wszystko i powinieneś rozglądać się przede wszystkim za łóżkiem funkcjonalnym oraz naprawdę solidnym.