Meble z efektem postarzenia - czy warto je wybrać?

Widoczne przetarcia w strukturze, drobne pęknięcia, efekt odchodzącej farby - wydawać by się mogło, że takich cech w meblach raczej się unika. Tymczasem wiele osób właśnie tego rodzaju elementów wyposażenia poszukuje do swoich mieszkań. Postrzegane są one jako unikatowe i pozwalają nadać aranżacji indywidualny charakter i wartość. Meble z efektem postarzenia wyglądają niczym antyki, a przy tym oferują pełną funkcjonalność i zalety nowego produktu.


Czym są meble z efektem postarzenia?
Meble z duszą - tak najprościej można scharakteryzować bryły, w których zastosowano efekty postarzenia. Stylizowane są one na meble nadgryzione zębem czasu, przez co sprawiają wrażenie jakby były cennym i unikatowym nabytkiem, który został zachowany z poprzednich dekad. Są one jednak całkowicie nowe i pełnowartościowe. W przypadku prawdziwych antyków musimy niestety zawsze liczyć się z tym, że niektóre elementy mogą nie działać poprawnie, a odrestaurowanie może być czasochłonnym i bardzo kosztownym zadaniem. Trudno również liczyć na to, że uda nam się dokupić inne elementy wyposażenia, które pozwolą urządzić pomieszczenie w spójny sposób. W przypadku mebli stylizowanych, producenci zwykle wypuszczają pełne kolekcje, dlatego bez problemu dopasujemy do komody witrynę o takiej samej estetyce wykonania.

Do jakich wnętrz pasują?
Meble postarzane można z powodzeniem wykorzystać we wnętrzach różnego typu. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach typu shabby chic, gdzie efekt niedokładnie pomalowanej powierzchni, zacieków czy prześwitów jest bardzo pożądany. Meble tego typu znakomicie odnajdą się także w aranżacjach prowansalskich. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się również styl rustykalny. W pomieszczaniach o tym wystroju meble z "niedoskonałościami" również zdadzą egzamin. Efekt postarzenia dodaje konstrukcjom meblowym surowości, a to z kolei znakomicie sprawdza się we wnętrzach industrialnych.

Czy warto wybrać meble z efektem postarzenia?
Trendy we wnętrzach meblowych są bardzo ulotne i coś, co cieszy się popularnością obecnie, za kilka miesięcy może być zupełnie niemodne. Inwestycja w meble z efektem postarzenia jest natomiast sposobem na to, aby wykreować wnętrze, które nawet po latach będzie zachwycać swoją stylistyką. Stylizacje tego rodzaju cieszą się uznaniem zarówno wśród osób ze starszych pokoleń, jak i z młodszych, którzy szukają sposobów na stworzenie w mieszkaniu atmosfery nawiązującej do "starych, dobrych czasów".