Mieszkanie w stylu industrialnym

Styl industrialny to poniekąd dzieło przypadku, które narodziło się w wyniku potrzeby zagospodarowania wnętrz opuszczonych fabryk. Z pewnością nikt w okresie lat 50-tych po gwałtownej recesji w USA nie spodziewał się, że to, co było przymusem stanie się wyrazem wolności, minimalizmu i luksusu. Jak zaaranżować mieszkanie w jednym z najpopularniejszych stylów ostatnich lat?


Charakterystyczne cechy stylu industrialnego
Obiekty poprzemysłowe nie były zbyt atrakcyjne wizualnie, jednak z pewnością nie brakowało w nich przestrzeni. Najbardziej charakterystyczne dla tego typu wystroju był nie tyle duży metraż, co wysokie sufity oraz przestronne pomieszczenia bez dużej liczby ścian konstrukcyjnych. Urządzenie mieszkania, w którym każde pomieszczenie jest odrębnie wydzielone może okazać się trudnym zadaniem. W takim przypadku można jednak pozostawić ściany bez tynku, aby eksponowały surowiec z którego zostały wybudowane. Elementem wystroju industrialnego są również duże okna, nieosłonięte firankami roletami. W pomieszczeniach pofabrycznych często było ciemno, dlatego zasłanianie jedynego źródła światła mijało się z celem. Nie bój się zatem pozostawić okien "nagich", a jeśli mieszkasz na parterze i obawiasz ciekawskich spojrzeń przechodniów, możesz zawsze nalepić na szyby specjalną folię.

Kolorystyka i wykończenie wnętrz
Pomieszczenia w stylu industrialnym zaaranżowane są zazwyczaj w neutralnych odcieniach takich jak biel, szarość czy brąz. Nadają one wrażenia surowości i chłodu. Mieszkanie industrialne powinno być również wykończone na wzór starych fabryk, dlatego wzrok powinny przykuwać surowce ściany, najlepiej z cegły lub betonu. Świetnie sprawdzi się również drewno. Styl industrialny charakteryzuje się pewną niedbałością, dlatego nie trzeba przejmować się tym, aby ściany były idealnie pomalowane, a cegły ułożone w równych odstępach.

Meble w stylu industrialnym
Na etapie wyboru mebli do mieszkania urządzonego w stylu industrialnym, warto rozglądać się przede wszystkim za wyposażeniem wykonanym z surowców takich jak drewno, metal, szkło, stal i beton. Ponadto meble mogą posiadać długą historię, a nawet wyglądać na zużyte. Zanim udamy się do sklepu z meblami, możemy wybrać się na targ staroci, a także zastanowić się czy wśród rodzinnych zbiorów nie mamy kredensu czy sekretarzyka po babci. Jeśli interesuje nas jednak zakup nowego wyposażenia, poszukamy takiego, które posiada efekt postarzenia lub inne "niedoskonałości". Powinniśmy również wybierać duże, solidne konstrukcje. Mniejsze elementy umieszczone w przestronnym wnętrzu mogą sprawiać wręcz wrażenie miniaturowych.