Mity na temat skóry naturalnej

Skóra jest naturalnym surowcem, który wyróżnia się własnymi, indywidualnymi cechami. Jest powszechnie wykorzystywana od lat jako materiał tapicerski - skóry obiciowe. Już nasi przodkowie potrafili dostrzec zalety tego surowca wytwarzając z niego meble. Nawet obecnie, pomimo wielu alternatywnych rozwiązań, skóra wciąż jest postrzegana jako materiał o wysokiej jakości, któremu ustępują tańsze zamienniki. Wokół skóry naturalnej narosło jednak wiele mitów, które dziś skonfrontujemy z faktami.


Mit 1 - skóra naturalna jest droga

Często powtarza się, że meble z naturalnej skóry są bardzo drogie, dlatego jeśli nie chcemy narażać domowego budżetu na duże koszty, lepiej kupić te ze skóry sztucznej. Rzeczywiście, skórzane meble stanowią często, choć nie zawsze większą inwestycję niż z poliuretanu. Jeśli jednak zakupimy dobrej jakości meble, mogą one służyć przez lata. Dzięki obecnemu poziomowi technologii, meble tapicerowane stają się coraz bardziej wytrzymałe i odporne na plamy. Dotyczy to niemal każdego rodzaju tkanin. Lepsze właściwości przekładają się jednak na cenę, dlatego zdarza się, że koszt skórzanej sofy jest bardzo zbliżony do podobnego mebla obitego syntetyczną tkaniną. Często więc nie cena wpływa decydująco na wybór, ale indywidualne gusta i upodobania.






Mit 2 - skóra naturalna łatwo się niszczy

Produkty naturalne są przeważnie w większym stopniu podatne na czynniki zewnętrze i upływający czas. Odpowiednio pielęgnowane są jednak bardzo solidne i potrafią przez długi czas zachowywać swoje parametry jakościowe i estetyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie środków czyszczących i konserwujących zalecanych przez producenta meli. Preparaty przeznaczone do mebli ze skóry pozwalają nie tylko pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń, ale sprawiają również, że brud nie będzie wnikał w pory.

Mit 3 - skóra dobrze wygląda tylko we wnętrzach klasycznych

Utarło się przekonanie, że meble ze skóry dobrze prezentują się we wnętrzach urządzonych raczej klasycznie niż nowocześnie. Niektórzy twierdzą wręcz, że skóra jest zbyt wystawna i kojarzy się z ekstrawagancją. Wiele jednak zależy od formy i kolorystyki. Proste, minimalistyczne sofy i fotele wykończone w neutralnych odcieniach znakomicie będą prezentowały się w pomieszczeniach urządzonych w sposób ascetyczny. Warto również stawiać na żywe i intensywne odcienie, które zawsze wprowadzają do wnętrza nowoczesny charakter. Z kolei biel, czerń i brąz oraz elementy dekoracyjne w postaci pikowań, zawsze wprowadzą do pomieszczeń elegancki ton.