Najważniejsze cechy stylu art deco

Każdy, kto ma ochotę zaaranżować swoje mieszkanie w oryginalny i niestandardowy sposób może skorzystać z szerokiej gamy różnych stylów jakie są dostępne. Jedną z najciekawszych wariacji jest styl art deco, który pozwala kreować pomieszczenia o luksusowym charakterze. Ten rodzaj aranżacji jest przeznaczony przede wszystkim dla miłośników wnętrz opartych na elegancji, wykwintności i szykownej estetyce. Sprawdź, jakie są najważniejsze cechy tego stylu i jakimi zasadami należy kierować się przy tworzeniu aranżacji.


Jak narodził się styl art deco?

Art deco jest odpowiedzią na szaleństwo sztuki secesyjnej. Charakterystyczny dla niej brak uporządkowania przestrzennego stał się potrzebą ku temu, aby stworzyć coś, co bardziej zdyscyplinuje wnętrza.
Odrzucono więc przypadkowość i ornamentowe detale na rzecz geometrii. Styl art deco zyskał największą popularność we Francji na początku ubiegłego wieku, jednak obecnie można spotkać go w wielu zakątkach świata, gdzie jest szeroko doceniany. Łączy on w sobie inspiracje dalekowschodnim klimatem i zachodnią funkcjonalnością oraz symetrycznością.
Styl ten wyróżnia się przede wszystkimi wyrafinowanymi wykończeniami. Jest dobrym wyborem dla wszystkich osób, które cenią sobie wykwintne aranżacje i bogate wzornictwo. Art deco jest przeciwieństwem wszechobecnego minimalizmu, na przykład w postaci stylu skandynawskiego.Jakie są wnętrza w stylu art deco?

We wnętrzach urządzonych w ten sposób można często dostrzec kontrasty, które polegają na operowaniu jasnymi barwami z dodatkami w ciemnych kolorach.
Aranżacje w tym typie wymagają odpowiedniej przestrzeni, dlatego dobrze sprawdzają się we wnętrzach o dużym metrażu. Meble w stylu art deco są najczęściej masywne, ciężkie i wykończone lakierowaniem na wysoki połysk. Posiadają również bardzo dużą liczbę stylowych dekoracji. Do produkcji mebli często wykorzystuje się egzotyczne gatunki drewna, marmur i chrom. Ich kształty mogą przybierać najróżniejsze formy i są często podkreślone w wyraźny sposób.
Meble tapicerowane powinny być zdobione geometrycznymi wzorami. Ważne jest, aby każdy element wnętrza doskonale się ze sobą komponował. W art deco nie ma miejsca na przypadkowość, dlatego wszystkie detale muszą składać się na jedną, spójną całość. Niestety meble i dodatki w stylu art deco należą do ekskluzywnych, dlatego decydując się na taki wystrój we wnętrzu trzeba liczyć się zazwyczaj z większymi wydatkami.
Styl art deco był niegdyś uznawany za dość uniwersalny, natomiast obecnie jest głównie spotykany we wnętrzach luksusowych. Jest on doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią dekoracyjność w granicach dobrego smaku. Art deco sprawdza się zatem we wnętrzach reprezentacyjnych, ponieważ potrafi robić ogromne wrażenie, nie sprawiając przy tym odczucia przeładowania ozdobnymi detalami.