Producent mebli IKEA

Najpopularniejszym obecnie producentem mebli jest bez wątpienia szwedzka IKEA. O jej popularności świadczy fakt, iż posiada ponad 300 sklepów w 44 krajach świata.

Sama nazwa firmy to akronim powstały o nazwiska założyciela – Ingvara Kamprada, farmy, na której się wychował – Elmtadyr i miejscowości, w której spędził dzieciństwo – Agunaryd. Razem IKEA.
Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, polityka firmy, jak i jej założyciel wzbudzają wiele kontrowersji. Największym echem odbił się w świecie dokument szwedzkiej telewizji o wykorzystywaniu dzieci do pracy przez wietnamskie i filipińskie fabryki składające meble.
IKEA, choć zdaje sobie sprawę z niemoralności takiego postępowania, kontynuuje współpracę z tamtejszymi producentami. Tłumaczy się, że miejscowe prawo zezwala na takie praktyki, więc wszystko dzieje się w jego majestacie.
Bliski współpracownik Kamprada zarzucił mu w swojej książce Prawda o Ikei, rasizm i pranie brudnych pieniędzy. Brzmiałoby to może niedorzecznie, gdyby nie fakt, że młody Ingvar związany był z nazistowską organizacją Nysvenska Rörelsen. Później oczywiście żałował tego okresu w swoim życiu, jednak nie wszyscy łatwo wybaczają błędy młodości. Nic nie zmienia jednak faktu, że szwedzkie meble stały się ikoną naszych czasów. Są tanie, charakteryzują się również nowoczesnym wzornictwem i wysoką jakością.
Nawet pomimo tego, że zazwyczaj musimy złożyć je samodzielnie, przychodzi nam to z prawdziwą przyjemnością. Dlatego tak chętnie odwiedzamy salony szwedzkiej sieci.