Skórzane meble

Skóry wykorzystywane w przemyśle meblarskim do produkcji solidnej sofy ze skóry to przede wszystkim doskonale wyprawione i skrojone skóry bydlęce.

Jednak mnogość ich rodzajów wymaga nadzwyczajnej wiedzy dotyczącej ich pielęgnowania – w końcu mając gładkie, błyszczące obicie staramy się, by jak najdłużej takie zostało. Nie zawsze z dobrym skutkiem, dlatego warto poznać ogólne zasady rządzące tego typu konserwacji.
Gładkie skóry madres przed skutkami codziennego użytkowania chroni przede wszystkim lakier impregnacyjny. Dzięki temu ich matowe, lub gładkie wykończenie na dłużej pozostaje takie, jak w dniu zakupu.
Dwubarwne pokrywa się lakierem z podobnego, choć nie identycznego powodu. Ich różne odcienie osiąga się poprzez wcieranie w nie pigmentu, lub malowanie natryskowe. Farba niezabezpieczona lakierem bardzo szybko zostałaby na naszych ubraniach w formie wielobarwnej plamy.
Typem skóry, przy którym nie wykorzystuje się lakieru impregnacyjnego są skóry pull-up (inaczej woskowane). Bardzo często myli się je z bycastem, wykończonym folią poliuretanową. Najprostszym sposobem, aby odróżni te dwa typy wyrobów, jest przejechanie palcem po ich powierzchni.
Na naturalnym pull-upie zrobi się delikatna rysa, świadcząca o nawoskowaniu powierzchni. Specyfika konserwacji takiego materiału sprawia, że preparaty do niej potrzebne dostępne są w większości sklepów na specjalne zamówienie. Równie dużo, jak nie więcej uwagi wymagają skóry anilinowe. Wykonywane są z surowca najwyższej jakości i zazwyczaj ich powierzchnia nie jest zabezpieczona warstwą ochronną. Sprawia to, że są nadzwyczaj podatne na zabrudzenia i blaknięcie koloru. Swoim użytkownikom odwdzięczają się za to przyjemnością w dotyku.