Stół do jadalni - praktyczny i elegancki

Zakup stołu do jadalnito dla wielu osób przysłowiowy twardy orzech do zgryzienia. Musi być dobrze dopasowany do potrzeb domowników, a przy okazji powinien zostać dobrany także z myślą o gościach. W końcu to właśnie przy jadalnianym stole będziemy spotykać się z całą rodziną, urządzać przyjęcia dla bliskich i celebrować wyjątkowe chwile. Decyzja o zakupie takiego mebla powinna być zatem podjęta z rozwagą. Podpowiadamy jak wybrać stół, który będzie praktyczny i zarazem elegancki.


Jakie wymiary powinien mieć stół?

Wymiary stołu musimy dobrać nie tylko do wielkości pomieszczenia, ale też do ilości osób jakie będą przy nim zasiadać. Tutaj warto pamiętać o zasadzie, że każdy każdy z gości powinien mieć dla siebie minimum 60 cm, tak aby wygodnie było siedzieć i jeść. Do pomieszczeń wąskich zdecydowanie lepszym wyborem będą stoły prostokątne i owalne. Z kolei do okrągłych, zawsze łatwiej jest dostawić dodatkowe krzesła, jeśli okaże się, że gości przyjdzie więcej niż planowaliśmy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są stoły rozkładane. Na co dzień mało kto potrzebuje dużego stołu, który niepotrzebnie zastawia przestrzeń. W sytuacji, gdy jednak będziemy chcieli wyprawić przyjęcie dodatkowa wstawka okaże się jak znalazł, pozwalając zwiększyć powierzchnię blatu w kilka sekund.

Jaki blat wybrać?

Wybierając stół musimy zdecydować również o jego wyglądzie i materiałach, z jakich jest wykonany. Wybór jest bardzo duży. Można postawić na stół z blatem drewnianym, laminowanym lub ceramicznym. Opcje te cieszą się największą popularnością. Blaty laminowane są zwykle najbardziej ekonomiczne i dostępne w wielu wariantach, dlatego można bez problemu dopasować odpowiedni do reszty aranżacji. Blaty z drewna są ponadczasowe i trwałe. Można po kilka latach odnowić je i przemalować. Z kolei stoły do jadalni z blatem ceramicznym są łatwe w czystości i odporne na zarysowania.