Styl eko we wnętrzach

Ekologiczny styl życia zdążył zagościć już w niemal każdej dziedzinie życia. Dotyczy już nie tylko zdrowego odżywiania czy aktywności fizycznej. Moda na bycie eko wkroczyła także "na salony", a konkretnie do wnętrz domów i mieszkań. Aranżacje tworzone w zgodzie z przyrodą są w stanie wprowadzić do wnętrz spokój i harmonię, których tak często poszukujemy zwłaszcza teraz, gdy naszym życiem rządzi wieczny pęd i pośpiech. Jak zatem stworzyć wnętrze inspirowane naturą? Oto kilka zasad.


Naturalne materiały

Styl eko wiąże się nierozłącznie z tym co naturalne. Podstawą aranżacji będą więc w tym przypadku przede wszystkim te rozwiązania, które wykonane są z surowców przyjaznych dla środowiska. Główną rolę będzie odgrywało przede wszystkim drewno. Materiał ten jest ponadczasowy i pasuje do każdego stylu, niezależnie od tego, jakie trendy aktualnie obowiązują na rynku. We wnętrzach ekologicznych drewno można zastosować niemal we wszystkich elementach.
Może być obecne zarówno wśród mebli, na ścianach, podłodze czy nawet jako dekoracja lub wykończenie wnętrza. Oprócz drewna, można stosować również inne surowce takie jak bambus czy rattan. Meble wykonane z tych materiałów są bardzo trwałe, a przy tym nadają wnętrzu niebywałej lekkości i nowoczesności. Naturalność powinna przejawiać się również wśród materiałów obiciowych i tekstyliów. Tutaj warto przede wszystkim stawiać na takie tkaniny jak bawełna, wełna, len czy juta. Wykorzystując je uzyskamy wystrój pełen świeżości i eteryczności.


Kolory ziemi

Jeśli chodzi o kolorystykę wnętrz aranżowanych w ekologiczny sposób, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby pomieszczenie było jasne, przestronne i dobrze doświetlone. Zrezygnujmy więc z ciemnej oprawy okien. W stylu eko królują przede wszystkim takie kolory jak biel, beż, szarość i jasne brązy. Można je delikatnie ożywić zielenią, błękitem czy odcieniami żółtego. Wybierajmy stonowane i jasne barwy, które optycznie powiększą wnętrze. Będą również dobrze komponować się z naturalnymi surowcami.

Do jakich wnętrz pasuje styl eko?

Styl ekologiczny tak naprawdę nie ma ograniczeń jeśli chodzi o nawiązanie do konkretnych typów aranżacji. Można przy jego pomocy urządzić zarówno tradycyjne rustykalne mieszkanie, jak również nowoczesne skandynawskie wnętrza. Ze względu na zastosowanie naturalnych materiałów, możemy stworzyć wystrój nawiązujący do kolonialnych aranżacji, jak też orientalnych czy boho. Możliwości w tym zakresie jest bardzo wiele.