Styl retro w naszym domu

Wnętrza retro nawiązują designem do lat 50., 60. oraz 70. XX wieku, jak również do art deco, czyli wnętrz pałacowych. Stylistyka retro zestawiona z aranżacją nowoczesną pozwoli na stworzenie kreatywnego i wręcz niepowtarzalnego wystroju mieszkania. Meble retro pełne są żywych kolorów, nietuzinkowych wzorów geometrycznych oraz na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie dodatków czy wykorzystanych w procesie produkcji materiałów. Stylistyka retro występuje również pod innymi nazwami, tj. midcentury modern lub vintage. Mieszkania w stylu retro urządzone z wyczuciem zachwycają stylowym zestawieniem nowoczesnego budownictwa ze stylizowanymi na stare meblami oraz dekoracjami. Abstrakcyjne konstrukcje, a także oryginalne elementy wystroju z minionej epoki sprawiają, że wnętrza są niesamowicie zindywidualizowane.


We wnętrzach w stylistyce retro nie powinno zabraknąć mocnych kolorów, wzorów geometrycznych lub wzorów roślinnych. Współczesne aranżacje w duchu retro zakładają wprowadzenie do wnętrz nieco bardziej stonowanych wzorów przy pomocy dekoracji, np. dywanów, poduszek lub innych ornamentów. Stylistykę retro można uzyskać, stawiając na oryginalne meble wykonane z drewna oraz z twardych tworzyw sztucznych. Do wnętrz retro najbardziej pasują mocne oraz krzykliwe kolory, które często pojawiają się z połączeniem klasycznym: bieli z czernią.

Ostatnimi czasy powrót do modnych wnętrz przeżywają fotele wykończone w stylistyce retro, która nawiązuje do epoki PRL. Ikony polskiego wzornictwa są nie tylko dobrze zaprojektowane, ale również charakteryzują się pomysłowością oraz wysoką funkcjonalnością, oraz gwarantowanym komfortem użytkowania. Fotel wypoczynkowy wykończony w stylu retro doskonale sprawdzi się w przestrzeni minimalistycznego salonu lub pokoju dziennego. Stylowe fotele retro zazwyczaj są dość masywne, dlatego przeznaczone są raczej do większych przestrzeni użytkowych. Najchętniej wprowadzanym do wnętrz zestawieniem były modele łączące elementy drewniane z tapicerowanymi oraz zdobionymi o lekko zaokrąglonych kształtach.