Stylowe sekretarzyki

Stylowe meble charakteryzują się wyjątkowym urokiem. Potrafią zdecydowanie wyróżnić się na tle współczesnych, często masowo produkowanych mebli. Ich dużą zaletą jest łatwość z jaką można dopasować je do różnych aranżacji. Jeśli więc podobają nam się meble stylowe, jednak nasze wnętrze urządzone jest w nowoczesnym tonie, można pokusić się o ciekawy dodatek, którym przełamiemy monotonię. Szczególnie interesującym meblem stylowym może okazać się sekretarzyk. 


Główną funkcją sekretarzyków jest zapewnienie odpowiedniego miejsca do pracy, wygodnego pisania czy przechowywania korespondencji. Swoją formą przypominają biurka, jednak wyróżniają się zazwyczaj specjalną nadstawką, w której znajdują się półki i skrytki. Nazwa sekretarzyk wywodzi się od łacińskiego słowa "secretum", które oznacza prywatność. Jest to związane ściśle z rolą, jakie pełniły te meble już od początków swojego istnienia. Wywodzą się z Francji, w której zaczęły być popularyzowane w XVIII wieku. Były użytkowane głównie w pracowniach, gabinetach oraz pokojach dam, które kultywowały w tych czasach obyczaj epistolografii. Niegdyś sekretarzyki skrywały w swoim wnętrzu ważne dokumenty, prywatne zapiski i listy miłosne. Nic dziwnego, że meble te nawet obecnie sprawiają wrażenie owianych tajemnicą i i wzbudzają tak duże zainteresowanie. 

Sekretarzyki swoim charakterem podobne są do toaletek, mają jednak nad nimi tę przewagę, że nie są meblami typowo kobiecymi dlatego mogą służyć domownikom bez względu na płeć. Najczęściej umieszczone są na czterech smukłych nóżkach. Ekskluzywne egzemplarze posiadają także bogate zdobienia i rzeźbienia. Cechują się niezwykłą gracją dlatego mogą stanowić prawdziwą ozdobę pomieszczenia. Choć większość osób decyduje się umieścić sekretarzyk pod ścianą, nie jest to konieczne, ponieważ mebel ten może pięknie wyglądać także pośrodku pomieszczenia. 

Stylowe sekretarzyki przez lata wykonywane były z drewna, dlatego przy wyborze warto postawić właśnie na taki surowiec. Wybór zależny będzie również od rodzaju wnętrza, w jakim chcemy go umieścić. Stylowe meble pełne są ciekawych detali. Oryginalne uchwyty, gięte nóżki czy stosowanie efektu postarzenia mebla powodują, że takie sekretarzyki prezentują się niczym prawdziwe antyki pochodzące z francuskich pałaców i dworków. Osoby, które cenią sobie oryginalne aranżacje w stylu vintage z pewnością będą zauroczone tymi pięknymi meblami. Przy wyborze sekretarzyka warto zwrócić również uwagę na jego nóżki. Cienkie i gięte będą bardziej pasować do kobiecego wnętrza. Ważne są także detale, a w szczególności okucia, uchwyty, czy wcięcia w oskrzyni. Niebagatelną rolę grają również szuflady i skrytki. Im jest ich więcej, tym większą użytecznością charakteryzuje się taki mebel. Z kolei niższe nadstawki sprawiają, że sekretarzyk zyskuje lżejszą formę, dlatego wybór powinien być dopasowany do indywidualnych wymagań. Ciekawym rozwiązaniem są także sekretarzyki z zamykaną pokrywą, które w jeszcze lepszy sposób mogą strzec naszych tajemnic. Choć stylowe sekretarzyki swoimi formami nawiązują do francuskich komnat czy klasycznie urządzonych angielskich wnętrz, nie zapominajmy, że doskonale sprawdzą się w czasach obecnych. Nawet jeśli rzadko sięgamy po pióro i papeterię, możemy wykorzystać ten mebel jako miejsce na laptopa.

Sekretarzyk będzie wyglądał bardzo interesująco w połączeniu z nowoczesnymi meblami. Duży wybór stylowych sekretarzyków oferuje Rad-Pol. To meble, które podkreślą indywidualny styl i ułatwią codzienną pracę.