Zastosowanie płyt OSB w meblarstwie

Jedną z najpopularniejszych płyt drewnopochodnych jest płyta OSB (Oriented Strand Boards), która zazwyczaj składa się z niewielkich wiór drewna sosnowego lub świerkowego, które są ze sobą sklejane żywicą, a następnie poddawane wysokiej temperaturze oraz działaniu wysokiego ciśnienia. Istnieją cztery rodzaje płyt OSB, które nie tylko różnią się grubością oraz formatem płyt, ale również wykończeniem, które ma niemałe znaczenie podczas określania właściwości płyt OSB.


przeznaczenie

Płyta OSB może być montowana zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu, co czyni ją praktycznie nieograniczoną. Płytę OSB można łączyć z wysokogatunkowym drewnem, jak również ze stalą — jest ona niezwykle łatwa i wytrzymała w obróbce. Płyta ta przez wielu ceniona jest za odpowiednią izolację cieplną, jak również atrakcyjną cenę. Dzięki takim wyznacznikiem OSB jest najpopularniejszą płytą konstrukcyjną — nie tylko ma zastosowanie w tworzeniu konstrukcji, budownictwie, ale również w meblarstwie.

zalety płyty OSB

Płytę OSB w meblarstwie wykorzystuje się do tworzenia meblowych elementów dekoracyjnych — jest ona odporna na ścinanie oraz kształtowanie do wybranych form. Niezwykle często płytę OSB można zobaczyć podczas wytwarzania paneli drzwiowych, a także szkieletów mebli tapicerowanych. Jedną z głównych cech płyty OSB jest stabilność wykonanego kształtu — niezwykle rzadko się odkształca ze względu na ponadprzeciętną grubość płyty. Płyta OSB to także długa żywotność, do której nie potrzeba konserwacji, ani szczególnej pielęgnacji. Płyta jest łatwa w montażu, a co więcej wyróżnia się atrakcyjną ofertą cenową. Płyta OSB zastosowana w meblarstwie to szybki, niedrogi, a zarazem efektywny sposób na wykończenie wnętrza, bez nadmiernego zabrudzenia.
Płyty OSB nie tylko można pomalować farbami kryjącymi lub polakierować, aby wprowadzić do wnętrza atrakcyjny design, na którym widać charakterystyczne wióry.