Zrób sam meble

Jeśli dysponujemy niewielką ilością wolnego czasu na weekendzie, warto pomyśleć o wyprawie po zakup starych, klasycznych mebli. Meble salonowe mają o wiele więcej stylu i duszy, niż produkowane masowo sprzęty ze sklejki.

Jednak nawet jeśli znajdziemy szafkę, czy komodę naszych marzeń, bardzo często okazuje się, że są w opłakanym stanie. Cóż, taki już jest po prostu ich urok. Jednak ich renowacja może przynieść zaskakująco dużo satysfakcji. Sposobów na nadanie starociom drugiego życia jest kilka. Zaczynając pracę, powinniśmy przede wszystkim pozbyć się wierzchniej warstwy farby, czy lakieru, która na pewno łuszczy się, odpadając wielkimi płatami.
Czynność tę powinniśmy wykonać bardzo dokładnie, ponieważ od niej zależy najwięcej. Jeśli coś przegapimy, lub wykonamy niestarannie, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości czeka nas pracochłonna powtórka.
Jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnych metod, możemy pokusić się o wyczyszczenie mebla mechanicznie. Wykorzystując papier ścierny o coraz większej ziarnistości, nadajemy powierzchni gładkość. Nadmienić należy, że ziarnistość nie oznacza rozmiaru ziaren, tylko ich ilość na  1 cm2. Papier o ziarnistości 100 zarysuje delikatne powierzchnie, lecz takim o współczynniku 2500 możemy bez obaw je polerować. Polerowanie ręczne możemy oczywiście zastąpić szlifierką kątową, która jednak wymaga nieco wprawy.
Jeśli jej nie mamy, możemy postarać się usunąć złuszczoną farbę chemicznie. Po zakupieniu odpowiedniego preparatu, nakładamy go na docelową powierzchnię i odczekujemy czas podany w instrukcji. Potem wystarczy jedynie dokładnie oczyścić mebel za pomocą szpachelki.