Mikrofalówka na lodówce

Istnieje wiele różnych opinii na temat tego, czy mikrofalówkę można ustawić na lodówce czy nie. Jeśli bowiem mamy małą kuchnię lub niekoniecznie chcemy posiadać kuchenkę pod ręką, to ustawienie jej na innym sprzęcie wydaje się słuszne. Jednak czy nie będzie to miało wpływu na lodówkę? Albo odwrotnie, jej praca nie uszkodzi w jakiś sposób mikrofali?

 


Wytwarzane przez sprzęt fale elektromagnetyczne mogą zakłócać pracę radia czy telewizora, ale nie ma jednoznacznych dowodów na to, że w jakiś sposób wpływają one na działanie lodówki. 
Producenci AGD nie zalecają co prawda ustawiania obok siebie tych dwóch typów urządzeń, ponieważ mogą z czasem ulec uszkodzeniu, w szczególności lodówka. Jednak wiele osób nie mając miejsca w kuchni lub chcąc po prostu je zaoszczędzić ustawiają mikrofalówkę na lodówce.
Obecnie kuchenki mikrofalowe są wyposażone w wyłączniki, które odcinają działanie mikrofal w przypadku otwarcia drzwiczek sprzętu. Są one bowiem szkodliwe dla ludzi, więc korzystając z ich dobrodziejstw należy jednocześnie unikać bezpośredniego z nimi kontaktu. Mikrofalówki są więc zabezpieczone tak, aby fale elektromagnetyczne nie wychodziło poza ich wnętrze. Odbiornik TV czy radiowy to na tyle wrażliwe urządzenia, że wychwytują fale i zakłócają one ich pracę. Jednak lodówka nie posiada takich umiejętności. Aby być całkowicie pewnym, że nic się nie stanie warto pomiędzy urządzenia położyć np.: matę lub gumową podkładkę. Wtedy na pewno lodówka i mikrofala nie będą miały na siebie nawzajem wpływu.
Najczęściej wybieramy kuchenki mikrofalowe wolnostojące, bo można je ustawić gdziekolwiek, byleby miały źródło prądu. Nie każdy może sobie bowiem pozwolić na sprzęt do zabudowy, który kosztuje więcej albo nie ma szafek przystosowanych do umieszczenia w nich urządzeń. Niska lodówka stwarza możliwość wykorzystania jej blatu jako dodatkowego miejsca. Choć producenci sprzętu AGD nie zalecają stawiania na niej mikrofalówek, to raczej jest to zapobieganie ewentualnym uszkodzeniom, które nie wydają się być realnym zagrożeniem dla ich działania.