Jak dbać o drewniane meble?

Meble drewniane mogą przetrwać przez lata. Aby tak było, musimy jednak odpowiednio o nie zadbać. Wymagają one bowiem dużo uwagi i stosowania do czyszczenia odpowiednich środków i narzędzi. Warto również wziąć pod uwagę, że każdy mebel może być wykończony w inny sposób, przez co wymagania poszczególnych elementów wyposażenia mogą być odmienne. Podpowiadamy w jaki sposób czyścić i pielęgnować meble z naturalnego drewna, aby cieszyć się przez długi czas ich pięknym wyglądem.


Jak użytkować meble z drewna?
Przed zakupem drewnianych mebli powinniśmy wziąć pod uwagę, że nie wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić je specjalnym środkiem. Muszą mieć one stale optymalne warunki w pomieszczeniu. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą temperaturę. Nie może ona być niższa niż 15 stopni Celsjusza i przekraczać 30 stopni. Uszkodzeniom może sprzyjać także zła wilgotność. Optymalny poziom wynosi pomiędzy 45% a 70%. Pomieszczenie musi być również regularnie wietrzone. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie ustawiać mebli bezpośrednio przy źródłach ciepła, takich jak kaloryfery, piece czy kominek. Należy zachować od nich przynajmniej 1 metr odległości. W przypadku, gdy w mieszkaniu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, meble powinny być ustawiane na filcowych podkładkach. Należy również uważać, podczas serwowania gorących potraw czy napojów na drewniany stół lub ławę. Powinno się do tego celu stosować podkładki ochronne.

Jak pielęgnować meble z drewna?
Meble drewniane powinny być czyszczone systematycznie. Nie należy dopuszczać bowiem do tego, aby osadzał się na nich kurz. Regularne omiatanie powierzchni antystatyczną szczotką oraz delikatne przecieranie ich z pomocą miękkiej, czystej ściereczki zapobiegnie wnikaniu kurzu w pory drewna. Większe zabrudzenia należy usuwać odpowiednimi środkami, które dopasowane są do powłoki wykończeniowej danego mebla (farby, wosku, lakieru). Preparatu nie należy nigdy nanosić bezpośrednio na mebel, lecz na ściereczkę do czyszczenia. Najlepiej sprawdzą się miękkie ściereczki z mikrofibry. Po użyciu środka czyszczącego warto zastosować również środek pielęgnujący i wypolerować powierzchnię mebla.

Konserwacja mebli
Co jakiś czas warto wykonywać również konserwację mebli. Jeśli posiadamy meble olejowane lub woskowane, należy co pół roku przeprowadzać uzupełnienie. Powłoki lakierowane wymagają z kolei konserwacji przy pomocy dedykowanymi do nich preparatami, które pozwolą zachować blask i połysk.