Jak urządzić kawalerkę?

Mieszkania w typie kawalerki często kojarzą nam się z ciasnymi i niewygodnymi pomieszczeniami, w których z pewnością nie ma miejsca na dylematy estetyczne. Jeśli uda się wstawić do takiego mieszkania łóżko, szafę i zostanie jeszcze trochę miejsca na szafę, to już można uznać, że odnieśliśmy sukces. Z pewnością wiele osób właśnie tak postrzega kawalerki, które kojarzą się głównie ze studenckimi czasami. Tymczasem producenci mebli wychodzą naprzeciw potrzebom potrzebom osób zamieszkujących jednopokojowe mieszkania i proponują mnóstwo rozwiązań, które pozwolą urządzić kawalerkę nie tylko w funkcjonalny sposób, ale również atrakcyjny wizualnie.


Dwa typy kawalerek
Kawalerki dzielą się na takie, w których salon i kuchnia są dwoma oddzielnymi pomieszczeniami i na takie z otwartą przestrzenią, gdzie kuchnia jest połączona z pokojem. W tym drugim pomieszczeniu warto wyraźnie oddzielić strefę relaksu od tej, w której będą przygotowywane posiłki. Można to zrobić na przykład przy pomocy stołu, który umieszcza się w miejscu łączenia obu pomieszczeń. Dzięki temu zaaranżujemy przy okazji kącik jadalniany. W przypadku osobnych pomieszczeń sytuacja jest nieco ułatwiona. Jeśli jednak chcemy oddzielić strefę wypoczynku od miejsca do pracy, możemy posłużyć się do tego celu parawanem.

Wielofunkcyjne wyposażenie
Podczas urządzania kawalerki musimy wykazać się dużym sprytem, aby zadbać o wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Warto więc wybierać meble wielofunkcyjne, które mogą pełnić kilka ról jednocześnie. Takim rozwiązaniem będzie na przykład narożnik lub sofa z funkcją spania. Za dnia możemy używać ją do wypoczynku lub jako miejsce dla gości, natomiast wieczorem po rozłożeniu zamienimy ją w wygodne łóżko. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w mebel, który posiada pojemnik na pościel. Miejsce pod sofą zazwyczaj i tak jest niewykorzystywane, a dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu zaoszczędzimy miejsce w szafach lub komodach. Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań do wnętrza są ławostoły. Na co dzień mogą pełnić rolę niewielkiego stolika kawowego, natomiast po rozłożeniu zamienią się w duży stół.
Jeśli potrzebujemy miejsca do pracy, niezbędne będzie wygodne biurko. Możemy w tym celu zdecydować się na przykład na biurko narożne. Ustawione w rogu pokoju nie zajmie wiele miejsca, a w zamian za to zaoferuje dużą powierzchnie do pracy. W kawalerce nie może również zabraknąć miejsca na ubrania. Ze względu na ograniczoną przestrzeń zrezygnujmy z szaf, które posiadają drzwi skrzydłowe. Zamiast tego dużo lepiej sprawdzą się szafy z drzwiami rozsuwanymi. Dobrze, jeśli taka szafa będzie posiadać na drzwiach duże lustro. Pozwoli ono nie tylko wygodnie przeglądać się podczas przymiarki ubrań, ale również powiększy optycznie przestrzeń.

Kuchnia na wymiar
Kuchnia w kawalerce, podobnie jak całe mieszkanie zwykle nie grzeszy rozmiarem. W tym celu możemy pokusić się o zakup mebli kuchennych na wymiar, aby mieć pewność, że pomieszczenie będzie dobrze zagospodarowane, a przygotowywanie posiłków nie będzie sprawiać kłopotu. Jeśli nie znajdzie się w niej miejsce na stolik z krzesłami, warto rozważyć przymocowanie wąskiego blaty do ściany, pod który wsuniemy taborety lub hokery.