Jak wybrać okap kuchenny?

Każda nowoczesna kuchnia posiada sprzęty, które ułatwiają przygotowywanie posiłków, jak i usprawniają funkcjonowanie w całym domu. Okapy kuchenne pozbawiają meble tłustego osadu filtrując powietrze, a także pochłaniają nieprzyjemne zapachy i te intensywne, które niekoniecznie chcemy by rozniosły się po całym domu, weszły w miękkie tkaniny mebli i zasłon. Powietrze jest przez nie wciągane do komina i tym samy wydostaje się na zewnątrz. Jak jednak wybrać właściwy okap, który będzie miał wiele przydatnych funkcji oprócz tej podstawowej?

 

Po pierwsze metraż i wydajność

Pierwszym kryterium wyboru okapu kuchennego jest metraż kuchni. W małych pomieszczeniach sprawdzi się okap do zabudowy, który w całości zmieści się w szafce przeznaczonej specjalnie na umieszczenie go w środku. Zazwyczaj taka szafka jest umieszczana w każdej gotowej zabudowie, ale można także zlecić jej wykonanie na wymiar samodzielnie lub z resztą mebli. Okap do zabudowy nie rzuca się w oczy, a jego powierzchnia może być powiększona praktyczna płytką. Wtedy jednak jest to okap teleskopowy, z wysuwaną częścią na około 30 cm. Producent sprzęt agd Kernau oferuje osiem różnych modeli teleskopowych okapów w czarnym i białym kolorze. Jeśli zaś kuchnia jest duża i nie musimy się martwić o miejsce, warto wybrać jeden z klasycznych wariantów okapów, które mają większą wydajność i powierzchnię wchłaniania. W podjęciu decyzji jaki okap kupić pomoże obliczenie wydajności maksymalnej w m³/h. Powietrze kuchni przy efektywnie pracującym okapie powinno być przefiltrowane 6 razy w ciągu godziny. Jeśli ma ona objętość 20 m³ to okap musi przefiltrowywać co najmniej 120 m³/h.

 

Po drugie tryb pracy i sterowanie

Okap kuchenny może pracować jako pochłaniacz lub wyciąg. W przypadku pierwszego trybu wciągnięte przez niego powietrze jest filtrowane i wydmuchiwane z powrotem do kuchni. Jeśli natomiast okap działa na zasadzie wyciągu to musi on wtedy być połączony z szybem wentylacyjnym, do którego odprowadza powietrze. Trzeba więc upewnić się czy takie połączenie jest możliwe w kuchni. Dostępne są okapy z połączeniem dwóch trybów np.: nowoczesny okap przyścienny KCH 3661B marki Kernau. Sterowanie sprzętu może być mechaniczne albo elektroniczne. Mechaniczne polega na używaniu przycisków oraz suwaków do regulacji jego mocy, włączania i wyłączania. Sterownie elektroniczne odbywa się za pomocą panelu dotykowego, często taki sprzęt jest wzbogacony w ekran informujący o parametrach jego pracy.

 

Funkcje dodatkowe

Przydatne funkcje, w które producenci wyposażają okapy kuchenne to m.in.: czasowe wyłączenie, funkcja turbo uruchamiająca sprzęt od razu na pełnej mocy, oświetlenie, które przyda się również w gotowaniu czy czujnik czyszczenia filtrów, który zaalarmuje o ich zabrudzeniu.