Meble - wszystko o meblach i meblarstwie PoradyJak wybrać okap kuchenny? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak wybrać okap kuchenny?

Jak wybrać okap kuchenny?

Każda nowoczesna kuchnia posiada sprzęty, które ułatwiają przygotowywanie posiłków, jak i usprawniają funkcjonowanie w całym domu. Okapy kuchenne pozbawiają meble tłustego osadu filtrując powietrze, a także pochłaniają nieprzyjemne zapachy i te intensywne, które niekoniecznie chcemy by rozniosły się po całym domu, weszły w miękkie tkaniny mebli i zasłon. Powietrze jest przez nie wciągane do komina i tym samy wydostaje się na zewnątrz. Jak jednak wybrać właściwy okap, który będzie miał wiele przydatnych funkcji oprócz tej podstawowej?

 

Po pierwsze metraż i wydajność

Pierwszym kryterium wyboru okapu kuchennego jest metraż kuchni. W małych pomieszczeniach sprawdzi się okap do zabudowy, który w całości zmieści się w szafce przeznaczonej specjalnie na umieszczenie go w środku. Zazwyczaj taka szafka jest umieszczana w każdej gotowej zabudowie, ale można także zlecić jej wykonanie na wymiar samodzielnie lub z resztą mebli. Okap do zabudowy nie rzuca się w oczy, a jego powierzchnia może być powiększona praktyczna płytką. Wtedy jednak jest to okap teleskopowy, z wysuwaną częścią na około 30 cm. Producent sprzęt agd Kernau oferuje osiem różnych modeli teleskopowych okapów w czarnym i białym kolorze. Jeśli zaś kuchnia jest duża i nie musimy się martwić o miejsce, warto wybrać jeden z klasycznych wariantów okapów, które mają większą wydajność i powierzchnię wchłaniania. W podjęciu decyzji jaki okap kupić pomoże obliczenie wydajności maksymalnej w m³/h. Powietrze kuchni przy efektywnie pracującym okapie powinno być przefiltrowane 6 razy w ciągu godziny. Jeśli ma ona objętość 20 m³ to okap musi przefiltrowywać co najmniej 120 m³/h.

 

Po drugie tryb pracy i sterowanie

Okap kuchenny może pracować jako pochłaniacz lub wyciąg. W przypadku pierwszego trybu wciągnięte przez niego powietrze jest filtrowane i wydmuchiwane z powrotem do kuchni. Jeśli natomiast okap działa na zasadzie wyciągu to musi on wtedy być połączony z szybem wentylacyjnym, do którego odprowadza powietrze. Trzeba więc upewnić się czy takie połączenie jest możliwe w kuchni. Dostępne są okapy z połączeniem dwóch trybów np.: nowoczesny okap przyścienny KCH 3661B marki Kernau. Sterowanie sprzętu może być mechaniczne albo elektroniczne. Mechaniczne polega na używaniu przycisków oraz suwaków do regulacji jego mocy, włączania i wyłączania. Sterownie elektroniczne odbywa się za pomocą panelu dotykowego, często taki sprzęt jest wzbogacony w ekran informujący o parametrach jego pracy.

 

Funkcje dodatkowe

Przydatne funkcje, w które producenci wyposażają okapy kuchenne to m.in.: czasowe wyłączenie, funkcja turbo uruchamiająca sprzęt od razu na pełnej mocy, oświetlenie, które przyda się również w gotowaniu czy czujnik czyszczenia filtrów, który zaalarmuje o ich zabrudzeniu.


Dodaj komentarz

T.
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Warto wybrać porządny i mocny okap, bo gdy coś się przypala w kuchni to ciężko jest wywabić ten okropny zapach.

Ewa
Dodano:
0
0

Na szczęście teraz na rynku jest ogromny wybór okapów. Dobrze jest go po prostu dobrać do wielkości kuchni, jeżeli mamy małą kuchnie to najlepiej zamontować ten pod-szafkowy.

~Staszek
Dodano:
1
0

Ja nie wiem jak wybrać okap kuchenny


Zobacz inne publikacje o meblach

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

pokoje w Augustowie https://www.pokoje-w-augustowie.online...
porada: Meble biesiadne
Hey there, I just found your site, quick question… My...
porada: Meble biesiadne
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…...
noclegi augustow https://www.noclegiwaugustowie.pl noclegi z...
Super pomysł.Można przygotować meble według swojego...
Dobrze, że mam duży garaż. Co rok na zimę tam znajdują...
Kosze cargo to świetne rozwiązanie, zostały jakby stworzone...
Ociekarka to konieczność, gdy nie ma się zmywarki. Dobrze,...