Jak wyprać tapicerkę fotelika samochodowego?

Pranie tapicerki fotelika samochodowego nie jest trudną czynnością, jeśli tylko wiemy jakich zasad należy przestrzegać. Zbyt agresywne pranie może spowodować, że materiał się skurczy lub zniszczy. Z kolei w zbyt niskiej temperaturze nie usuniemy zabrudzeń i nie pozbędziemy się bakterii. Jak powinno się prać tapicerkę w foteliku samochodowym? 

W tym miejscu niestety musimy zmartwić niektórych rodziców. Nie ma jednej uniwersalnej zasady, dla wszystkich fotelików samochodowych. Na szczęście sposób w jaki powinno się prać tapicerkę można łatwo sprawdzić, sięgając do instrukcji obsługi. Powinniśmy znaleźć w niej rozdział "konserwacja", w którym odnajdziemy informacje dotyczące tego w jaki sposób czyścić tapicerkę i w jakiej temperaturze. Obecnie wielu producentów stara się ułatwić rodzicom kwestię prania, dlatego w większości fotelików wykorzystywane są tkaniny łatwe w czyszczeniu. Łatwość prania tapicerki można sprawdzić również na podstawie oceny w testach. Im wyższa, tym mniej skomplikowany powinien być proces czyszczenia. 

Większość materiałów z których wykonywane są tapicerki można prać w temperaturach od 30 do 40 stopni. Jeśli włożymy do wody w wyższej temperaturze, mogą po prostu się skurczyć. Stosujemy także krótki cykl. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń można spróbować odplamiacza. Podczas prania tapicerki fotelika obowiązuje ta sama zasada co w przypadku innych zabrudzeń - im szybciej zabierzemy się za usunięcie plam, tym lepiej. Nie zwlekamy więc z czyszczeniem, tylko wykonujemy je tak szybko jak jest to możliwe. Zaschnięte zabrudzenia mogą być w późniejszym czasie bardzo trudne do usunięcia. Tapicerek nie suszymy w suszarce bębnowej chyba, że producent wyraźnie zaznaczy, że w przypadku danego modelu jest taka możliwość. 

Jeśli mamy problem z wypraniem tapicerki, możemy poszukać w sieci informacji czy w pobliżu nie znajduje się odpowiedni punkt zajmujący się profesjonalnie czyszczeniem fotelików. W takich miejscach dostępny jest często także sprzęt, z którego pomocą usuwane są również bakterie i inne drobnoustroje.