Jak zadbać o zęby dziecka ?

Codzienne dbanie o swoje zęby to jedno. Trzeba też przypilnować dzieci. Jak sprawić, aby pociechy miały zdrowe zęby ? Przede wszystkim należy zacząć od siebie. Próchnica jest chorobą tak samo zakaźną jak grypa i może być przenoszona między osobami. Dlatego rodzice powinni postarać się, aby nie tylko oni, ale wszyscy w otoczeniu dziecka mieli zdrowe zęby. Łatwo jest przenieść zarazki na smoczku czy łyżeczce. 


Dobry nawyk

Przyzwyczajenie pociechy do czyszczenia uzębienia można zacząć już od pierwszych miesięcy. Wystarczy po karmieniu mlekiem przetrzeć dziąsła dziecka mokrym gazikiem. Pozwoli to na oswojenie się malucha z operowaniem w buzie i późniejsze stosowanie szczoteczek nie będzie problematyczne. Pierwsze zęby pojawiają się około 6 miesiąca życia i cały proces trwa do około 3-4 roku życia. Mleczne zęby są wymieniane na stałe, ale i tak trzeba o nie dbać.

Takie zabiegi jak lakowanie zabezpieczają wszelkie szczeliny i nierówności przed przedostawaniem się resztek z jedzenia dzięki czemu próchnica ma mniejsze szanse na rozwój. Bardzo ważne jest kontrolowanie mlecznego uzębienia, ponieważ jest ono drogowskazem dla stałych zębów i w pewien sposób chroni je zanim wyrośnie. Kiedy nadejdzie czas wymiany zębów warto chodzić do stomatologa regularnie co 3-4 miesiące. Umożliwi to stałą kontrolę i zdrowy rozwój zębów stałych.