Jaki dach wybrać?

Dach jest niezwykle ważnym elementem w każdym domu. Pozwala on bowiem zabezpieczyć dom przed wiatrem, opadami oraz promieniami słonecznymi. Jednak oprócz podstawowych funkcji, stanowi on również dekorację całego domu, a jego kształt wpływa na styl i jest podkreśleniem designu.

Warto zatem zastanowić się na jakiej kompozycji nam zależy. Do wyboru mamy kilka różnych rodzajów dachu. Dach płaski mimo że przez kilka lat nie był zbytnio popularny, w ostatnim czasie znowu staje się coraz bardziej powszechny.
Stają się one bowiem numerem jeden wśród domów budowanych w nowoczesnym, oryginalnym stylu. Nie są one jednak jak nazwa wskazuje całkowicie płaskie. Mają lekki spadek, który pozwala na swobodny odpływ wody.

Kolejnym rodzajem jest dach jednospadowy, który wykorzystywany jest głównie w przybudówkach. Najbardziej znanym jest dach dwuspadowy, charakteryzujący się prostotą. Jest on jednym z najtańszych rodzajów dachów.
Dach czterospadowy ma już bardziej złożoną konstrukcję, więcej skosów, przez co zmniejsza się powierzchnia użytkowa. Zatem jeżeli myślisz o aranżacji poddasza to warto zastanowić się nad dodatkowymi pustakami, które zwiększą jego powierzchnię.
Dach wielospadowy pozwoli Ci na dokładane zaplanowanie i rozmieszczenie pomieszczeń. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce oraz swobodną możliwość zaaranżowania pokoi. Jest on jedna zdecydowanie droższy. Mniej popularne, jednak również wykorzystywane rodzaje dachów to dach mansardowy, dach namiotowy,czy również dach naczółkowy.