Nowości w aranżacji wnętrz

Trendem na 2020 rok jest nacisk na stosowanie produktów powstałych z materiałów recyklingowych. Kwestie dotyczące zmian klimatycznych oraz świadomość wyczerpywania się zasobów naturalnych były motywami, które skłoniły twórców mebli oraz materiałów wykończeniowych do tego, aby w procesach produkcyjnych stosować zupełnie inne surowce. Z tego też względu coraz więcej jest na rynku wyrobów stworzonych z materiałów łatwo odnawialnych, pochodzących z recyklingu lub opierających się na odpadach naturalnych. Wykorzystywanie tego typu produktów jest zgodne z popularnymi obecnie filozofiami less waste i zero waste, które zachęcają nas jako konsumentów do większej świadomości, ograniczenia produkcji śmieci oraz dążenia do ich ponownego wykorzystania.


bliżej natury

Z tego też względu coraz częściej napotkamy w sklepach meblowych oraz budowlanych elementy wyposażenia wykonane z recyklingowanego szkła, papieru, metalu, drewna czy plastiku. Co więcej, w dobie tak rozwiniętej technologii, do tworzenia produktów wyposażenia oraz mebli wykorzystywane są materiały całkowicie biodegradowalne, takie jak: kukurydza, bioplastik PLA z kwasu polimlekowego, rybie łuski, trawa morska, otręby zbożowe, a nawet fusy z kawy, konopie i grzyby.

zero i less waste

Trend na zero i less waste oraz dbałość o środowisko naturalne widoczne są także w produkcji samych elementów wykończeniowych, takich jak panele i płytki podłogowe oraz ścienne. Producenci zaczęli bardziej dbać o to, by stosować ekologiczne rozwiązania. W tym celu minimalizuje się wykorzystanie śladu węglowego oraz samej wody, prąd pozyskuje się z odnawialnych źródeł, a do produkcji wykorzystuje się głównie plastik czy drewno z recyklingu. Przykładem mogą tu być popularne ostatnio płyty lastryko, które zawierają w sobie często wióry metalowe czy kruszywo marmurowe albo szklane. Co więcej, producenci oferują teraz także ciekawe dywany, powstałe ze zużytych sieci rybackich. Zobacz więcej tutaj