Uchroń swoje nowe meble

Kupiliśmy już swoje wymarzone meble na zamówienie Rzeszów. Wysupłaliśmy wszystkie oszczędności i teraz czekamy tylko na ich przyjazd z salonu. Jednak po ostatnim spojrzeniu na stare sprzęty spostrzegamy, że są one głęboko porysowane przez kocie pazury. Co zrobić, aby uchronić się przed tym problemem w przyszłości?

Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć mechanizmy rządzące naszym czworonożnym przyjacielem. Przede wszystkim nie jest on pluszową przytulanką, tylko żywą istotą. Udomowioną co prawda, ale należy pamiętać, że jego przodkowie żyli jako dzikie koty.
Niektóre z tamtych zachowań nie dają się wykorzenić, niektóre są zaś po prostu naturalną koleją rzeczy, sposobem na zachowanie własnego organizmu w zdrowiu zarówno psychicznym, jak i fizycznym.
Jeśli nasz zwierzak jest kanapowcem, a my wychodzimy na pół dnia do pracy, powinniśmy zadbać o to, aby się nie nudził w tym czasie. Możemy kupić mu piłeczki na sznurku, bądź myszki z włóczki.
Będzie miał się czym bawić w dzieciństwie, a i w dorosłości zapewne chętnie się nimi zajmie. W przeciwnym wypadku jako towarzysza zabaw upatrzy sobie naszą ulubioną firankę, lub poszycie kanapy. Podstawowym wyposażeniem powinno być też w naszym domu – oprócz kuwety – legowisko. Własne miejsce do spania to dla czworonoga odpowiednik domu. 
Jeśli nie będzie go posiadał, sam znajdzie sobie ulubione miejsce. A wspinał się do niego będzie po naszych meblach. Ostatnim ze sposobów na uchronienie nowych sprzętów przed małymi pazurkami jest zakup drapaczek. Kto jak każdy drapieżnik będzie chciał oznaczyć swój teren. Jego gruczoły wydzielające zapach znajdują się właśnie pomiędzy pazurami, robi to więc pocierając nimi o różne powierzchnie. Zazwyczaj takie, wśród których często przebywamy, lub często je mijamy – drzwi, szafki w korytarzu i w kuchni, łóżko w sypialni. Jeśli ochronimy je właśnie drapaczkami, będziemy zadowoleni zarówno my, jak i nasz mruczący przyjaciel.