Płyta MDF — zastosowanie w meblarstwie

Płyta MDF z angielskiego Medium-Density Fibreboard to płyta pilśniowa średniej gęstości stworzona z włókien drzewnych. Gęstość płyty MDF zależy przede wszystkim od gęstości zastosowanych w niej włókien — w tym aspekcie różni się ona od płyty HDF. Płyta MDF znana jest ze swojej elastyczności, dzięki czemu jest łatwa w obróbce, ponieważ może być zakrzywiana, co zwiększa możliwości jej kształtowania oraz frezowania. Płyta MDF dostępna jest w wielu grubościach oraz formatach, a dodatkowo może przyjmować odmienne właściwości, np. zwiększona odporność na wilgoć.


Płyta MDF wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji mebli oraz artykułów wykończeniowych, np. paneli ściennych czy listwa ozdobnych. Co więcej, powszechnie jest używana w stolarce budowlanej. Na rynku dostępne są płyty MDF o różnorodnych grubościach: 6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm, 16 mm, 18 mm, 19 mm, 22 mm, 25 mm, 28 mm, 30 mm, a także 38 mm. Z płyty MDF można wykonywać intrygujące kształty, dzięki czemu zyskała taką popularność u projektantów i architektów. Pomalowana płyta MDF będzie ozdobą każdego wnętrza — wpisze się we wszystkie stylistyki wnętrza, np. skandynawskie, nowoczesne, klasyczne i glamour.

zastosowanie płyt MDF

Z płyty MDF zazwyczaj produkowane są fronty oraz blaty meblowe — w ich przypadku należy pamiętać, że muszą być uprzednio zabezpieczone laminatami lub odpowiednimi lakierami/farbami, które będą chronić MDF przed pochłanianiem wilgoci, które doprowadziłoby do puchnięcia drewna oraz ostatecznego zniszczenia. Płyta MDF to dość tani materiał, który jest łatwo dostępny, dzięki czemu stał się niezwykle popularnym elementem zarówno w meblarstwie, jak i w szeroko pojętym budownictwie.