Rodzaje okapów kuchennych

Okap kuchenny jest w tej chwili towarzyszem każdej kuchenki. Pełni on rolę wyciągu, zapewnia właściwą wentylację oraz co ważne, pozbawia wnętrze domu niepożądanych zapachów i gorącego powietrza. Szczególnie ważne jest to latem, gdy w czasie upałów nie chcemy jeszcze dodatkowo dogrzewać powierzchni kuchni, jak i całego mieszkania czy domu. Rodzajów okapów jest bardzo wiele. Warto wybrać ten z praktycznymi funkcjami, jak i podkreślający design kuchni.

 


 

Ważne funkcje okapu, na które warto zwrócić uwagę to jego wydajność, rodzaje zastosowanych filtrów, oświetlenie, rodzaj sterowania czy dostępne do niego akcesoria. Wszystko to powinno iść w parze ze sprzętem o niebanalnym wyglądzie, który wpasuje się w kuchenną zabudowę. Okapy kuchenne dzieli się zazwyczaj według ich właściwości i wyglądu na:

  • okap przyścienny- to podstawowy rodzaj okapu z funkcją wyciągu powietrza, który polega na zatrzymywaniu tłuszczu w filtrze oraz wypuszczaniem dymu i zapachów na zewnątrz. Ma on zazwyczaj klasyczną budowę- dużą powierzchnię wchłaniania oraz stożkowaty kształt. Dzięki temu "zbiera" wszystkie niepożądane zapachy.

  • okap teleskopowy- jest dobrym rozwiązaniem do małych kuchni lub osób, które nie chcą zbytnio by rzucał się on w oczy. Specjalna płyta wysuwana jest z niego tylko podczas gotowania, ponieważ prowadzi ona dym do wnętrza urządzenia, a potem jak szufladka chowa się w obudowie okapu.

  • okap podszawkowy- wisi samodzielnie przymocowany do ściany lub pod szafką. Urządzenie pracuje bardzo cicho, ale przy tym jest mniej wydajne i nie polecane do dużych kuchni. Za to w tych o ciasnej zabudowie doskonale się sprawdzi i nie zajmie dużo miejsca. Tego rodzaju okapy jak w przypadku teleskopowych wymagają nieraz rozłożenia około 30 cm w przód, by zbierały parę wodną z całej kuchenki.

  • okap wyspowy- złożone są z podstawy i rury odprowadzającej powietrze do komina. To co ich wyróżnia, to miejsce zamontowania. Okapy te są instalowane na suficie a nie przy ścianie, dlatego mogą wisieć w każdym miejscu kuchni. Dlatego polecane są w kuchniach z tzw.: "wyspą" na środku, w której znajduje się kuchenka. Mają one większe rozmiary niż te tradycyjne oraz bardziej zaawansowane funkcje.

  • okap do zabudowy- zamontowany jest w specjalnej szafce do tego przeznaczonej, którą wykonuje się zazwyczaj na zamówienie. Często tego typu okap to także teleskopowy oraz wyspowy wariant.

  • okap uchylny- to nowość w produkcji okapów kuchennych. Posiada on drzwiczki dopasowane do wyglądu reszty zabudowy, po których otwarciu powiększa się powierzchnia wchłaniania.

Szeroki wybór okapów kuchennych oferuje producent sprzętu agd Kernau. Dostępny jest on nie tylko w przedstawionych rodzajach, ale też różnych kolorach i stylach. Z pewnością każdy wybierze z rozległego asortymentu marki okap kuchenny, który spełni oczekiwane funkcje i wpasuje się w charakter kuchni.